Video: Maleriet af Botticelli blev købt på en auktion af en russer for mere end 92 millioner "grønne"
2024 Forfatter: Richard Flannagan | [email protected]. Sidst ændret: 2023-12-16 00:01
Maleriet af den italienske maler Sandro Botticelli "Portrait of a Young Man with a Medallion" blev solgt hos Sotheby's i New York for mere end $ 92 millioner. Som rapporteret på auktionshusets websted fandt auktionen sted i New York den 28. januar. Maleriet blev solgt for 92 millioner 184 tusind dollars. Køberens identitet blev ikke oplyst.
Ifølge Wall Street Journal blev lærredet erhvervet af en russisktalende samler under en online auktion. En køber fra Asien konkurrerede også om retten til at købe portrættet.
Auktionshuset har foreløbigt estimeret maleriets omkostninger til 80 millioner dollars. Som bemærket af Sotheby's er maleriet blevet et af de dyreste portrætter i verden, der nogensinde er blevet sat på auktion, og et af de dyreste malerier af Botticelli, der nogensinde er blevet sat på auktion. Sidste gang "Portræt af en ung mand med en medaljon" blev sat på auktion i 1982. Derefter blev den solgt for 1,3 millioner dollars.
Kampen om den store italienske kunstners mesterværk udspillede sig mellem deltagerne i auktionen fra Rusland og Asien, begge handlede over telefonen. Navnet på "vinderen" oplyser ikke af Sotheby's, men eksperter mener, at det var en russer, da han blev hjulpet på auktionen af direktøren for afdeling for arbejde med private kunder i auktionshuset Lilia Sitnika, som normalt fører tilsyn vores landsmænd. Hun fortalte selv Izvestia, at Sotheby's ikke oplyste deres navne.
Nogle eksperter, til støtte for "russisk spor" -hypotesen, husker, at en anonym russer krediteres anskaffelsen i 2013 af Botticellis maleri "Madonna og barn med lille Johannes Døberen" for $ 10,4 millioner. Det var i dårlig stand, men tilhørte en af Rockefellers (nogle gange kaldes hun "Madonna of Rockefeller"), som automatisk fjernede alle spørgsmål om herkomst. I 2017 auktionerede den russiske milliardær Dmitry Rybolovlev Leonardo da Vincis Verdens Frelser for rekord 450,3 millioner dollars. Dens ægthed er stadig i alvorlig tvivl. "Den er blevet så omhyggeligt restaureret, at der næsten ikke er noget tilbage af originalen," ler avisen Le Monde.
Værket er i meget bedre stand end "Verdens frelser". "Portræt af en ung mand med en medaljon" var i samlingen af den amerikanske milliardær Sheldon Solow, der købte den i 1982 hos Christie's for kun 1,3 millioner dollars - "latterlige penge", ifølge en af auktionærerne. Solow, der døde sidste år, havde til hensigt at bruge provenuet fra salget af maleriet til at oprette et privat museum i New York til sin samling.
"Jeg ved ikke, om det er en falsk eller ej, men hvis det er en falsk, så er det bare genialt," delte Erik Bulatov, en kender fra den italienske renæssance, sin mening.
Anbefalede:
Hvor gamle bøger til en værdi af 4 millioner "grønne" blev fundet, uforskammet stjålet i London for 3 år siden
Tyve stjæler tyve værdigenstande, der er lette at videresælge på det sorte marked - perler, smykker, malerier, guld eller penge. For tre år siden skete der en ekstraordinær begivenhed i London: … der blev stjålet bøger fra lageret! Unikke sjældne udgaver, herunder værker af Galileo Galilei, Isaac Newton og Dante Alighieri, en af slagsen. Selvfølgelig ikke af kærlighed til litteratur og videnskab. Hvordan løste det britiske politi denne indviklede og indviklede kriminalitet, og hvad ved man om den?
12 sovjetiske sange, der blev mere populære end de film, de blev fremført i
Disse sange har længe levet deres eget liv og er blevet så populære, at de med rette betragtes som legender om sovjetisk kultur. De færreste vil dog huske, at de for første gang lød i film, der af en eller anden grund ikke kunne gentage lydsporets succes. Måske var årsagen til dette, at i Sovjetunionens æra var de bedste digtere og komponister involveret i at skrive kompositioner til malerierne, ja, eller historien, som de siger, "gik ikke"
15 tilsyneladende iøjnefaldende fotos, der blev solgt for millioner af "grønne"
Nogle gange når menneskelig vanvid så absurd, at det slet ikke passer ind i hovedet, hvordan og vigtigst af alt hvorfor det var nødvendigt at anskaffe kartofler, rækker af samme type varer på hylderne, en rose eller en grublende pige i en plaid nederdel på billederne for vanvittige beløb, der beregnes mindst seks nuller. Og uanset hvordan det moderne menneske kæmpede i formodninger, finder han ikke en fornuftig forklaring på sådanne mærkelige handlinger fra millionærernes side, men som de siger, har de rige deres egne særheder og
Billedet, der blev solgt på Sothebys auktion for 10 millioner, blev anerkendt som en falsk
Maleriet, der blev betragtet som værket af den berømte hollandske kunstner Frans Hals og blev solgt i 2011 hos Sotheby's for $ 10,8 millioner, er blevet erklæret forfalsket. Auktionshuset anerkendte dette fuldt ud og refunderede ejeren af maleriet, der købte det for 9 år siden, rapporterer BBC
Ved et uheld købt for $ 5, kunne Warhols børnetegning koste 20 millioner dollars
Den 49-årige britiske samler Andy Fields ramte jackpotten ved at købe et portræt af en ukendt mand ved et velgørende salg i Las Vegas for kun $ 5. Eksperter har fastslået, at værket tilhører penslen af kongen af popkunst Andy Warhol, og han malede det som 11 -årig