Maleriet af Botticelli blev købt på en auktion af en russer for mere end 92 millioner "grønne"

Video: Maleriet af Botticelli blev købt på en auktion af en russer for mere end 92 millioner "grønne"

Video: Maleriet af Botticelli blev købt på en auktion af en russer for mere end 92 millioner
Video: Земфиру признали иноагентом Литвинова молчать не стала - YouTube 2024, Kan

Maleriet af den italienske maler Sandro Botticelli "Portrait of a Young Man with a Medallion" blev solgt hos Sotheby's i New York for mere end $ 92 millioner. Som rapporteret på auktionshusets websted fandt auktionen sted i New York den 28. januar. Maleriet blev solgt for 92 millioner 184 tusind dollars. Køberens identitet blev ikke oplyst.

Ifølge Wall Street Journal blev lærredet erhvervet af en russisktalende samler under en online auktion. En køber fra Asien konkurrerede også om retten til at købe portrættet.

Auktionshuset har foreløbigt estimeret maleriets omkostninger til 80 millioner dollars. Som bemærket af Sotheby's er maleriet blevet et af de dyreste portrætter i verden, der nogensinde er blevet sat på auktion, og et af de dyreste malerier af Botticelli, der nogensinde er blevet sat på auktion. Sidste gang "Portræt af en ung mand med en medaljon" blev sat på auktion i 1982. Derefter blev den solgt for 1,3 millioner dollars.

Kampen om den store italienske kunstners mesterværk udspillede sig mellem deltagerne i auktionen fra Rusland og Asien, begge handlede over telefonen. Navnet på "vinderen" oplyser ikke af Sotheby's, men eksperter mener, at det var en russer, da han blev hjulpet på auktionen af direktøren for afdeling for arbejde med private kunder i auktionshuset Lilia Sitnika, som normalt fører tilsyn vores landsmænd. Hun fortalte selv Izvestia, at Sotheby's ikke oplyste deres navne.

Nogle eksperter, til støtte for "russisk spor" -hypotesen, husker, at en anonym russer krediteres anskaffelsen i 2013 af Botticellis maleri "Madonna og barn med lille Johannes Døberen" for $ 10,4 millioner. Det var i dårlig stand, men tilhørte en af Rockefellers (nogle gange kaldes hun "Madonna of Rockefeller"), som automatisk fjernede alle spørgsmål om herkomst. I 2017 auktionerede den russiske milliardær Dmitry Rybolovlev Leonardo da Vincis Verdens Frelser for rekord 450,3 millioner dollars. Dens ægthed er stadig i alvorlig tvivl. "Den er blevet så omhyggeligt restaureret, at der næsten ikke er noget tilbage af originalen," ler avisen Le Monde.

Værket er i meget bedre stand end "Verdens frelser". "Portræt af en ung mand med en medaljon" var i samlingen af den amerikanske milliardær Sheldon Solow, der købte den i 1982 hos Christie's for kun 1,3 millioner dollars - "latterlige penge", ifølge en af auktionærerne. Solow, der døde sidste år, havde til hensigt at bruge provenuet fra salget af maleriet til at oprette et privat museum i New York til sin samling.

"Jeg ved ikke, om det er en falsk eller ej, men hvis det er en falsk, så er det bare genialt," delte Erik Bulatov, en kender fra den italienske renæssance, sin mening.

Anbefalede: