Indholdsfortegnelse:

8 dyreste antikviteter solgt på auktion

Video: 8 dyreste antikviteter solgt på auktion

Video: Are There Secret Doorways in King Tut's Burial Chamber? - YouTube 2024, Kan
De dyreste antikviteter, der gik under hammeren

Nogle betragter antikke genstande som andet end bare retter og møbler. For andre er sjældne ting uvurderlige. Men på en auktion har alt en værdi. Denne anmeldelse indeholder de dyreste antikviteter, der er gået under hammeren.

1. sabel af Napoleon Bonaparte ($ 6.500.000)

Sabre af Napoleon Bonaparte, solgt på auktion for 6,5 millioner dollars

Når han vender tilbage til det næste slag, plejede Napoleon Bonaparte at tage en pistol og sabel med sig, lavet til ham i et enkelt eksemplar. Den unikke guldbelagte sabel var under Napoleon i 1800 under slaget ved Marengo, da den franske hær drev østrigerne ud af Italien.

Sabre af kejser Napoleon Bonaparte

Sablen blev overført i Bonaparte -familien fra generation til generation, indtil den i 1978 blev anerkendt som en national skat i Frankrig. I 2007 blev Napoleons sabel solgt på auktion for 6,5 millioner dollars.

2. Louis XV sølv tureen ($ 10.287.500)

Sølvterren lavet af mesteren Germain til kong Louis XV

Denne fantastiske tureen blev lavet af sølvsmed Thomas Germain i 1733 til Louis XV. På Sotheby's auktion blev det beskrevet som "et objekt gennemsyret af historie, som formåede at undgå at blive smeltet ned til behovene i den franske revolution." Dette sølvtøj blev solgt i 1996 for $ 10.287.500, tre gange det oprindeligt anmodede beløb.

3. Tiara med smaragder og diamanter ($ 12.100.000)

Prinsesse Katharina Henkel og hendes tiara

Den luksuriøse tiara af tyske prinsesse Katharina Henkel von Donnersmarck er dekoreret med 11 sjældne colombianske smaragder og gulgrønne diamanter og er på over 500 karat. Ifølge legenden var disse ædelstene engang en del af halskæden, der blev båret af den indiske Maharaja. Smaragder skiftede flere ejere, indtil de blev købt af Guido Henkel von Donnersmark. Tiaraen blev solgt hos Sotheby's i maj 2011 for $ 12,1 millioner.

Tiara med 11 smaragder
Tiara med 11 smaragder

4. Ming -dynastiets gyldne stativ ($ 14,8 millioner)

Kinesisk stativ fra Ming -dynastiet

I 2008 blev det gyldne stativ i det kinesiske Ming -dynasti solgt for $ 14,8 millioner. Det er en af otte sådanne antikviteter, der har overlevet den dag i dag. Dette stativ blev brugt ved hoffet hos kejser Xuande, der regerede fra 1399 til 1435.

Ming -dynastiets kinesiske stativ solgt for $ 14,8 millioner

5. Battle Horn (Oliphant) ($ 16.100.000)

Battle Horn (Oliphant)
Battle Horn (Oliphant)

Dette krigshorn (Oliphant) er lavet af elefant elfenben. Indviklede designs med jagtmotiver er udskåret på den. Den mest berømte Oliphant optræder i Song of Roland, skabt i det 11. århundrede. Til dato er der kun seks af disse kamphorn tilbage. En af dem blev solgt på en auktion i Skandinavien for $ 16,1 millioner.

6. Leonardo da Vincis kodeks for Leicester ($ 30.800.000)

Codex Leicester af Leonardo da Vinci

Thomas Cox, jarl af Leicester, købte dette gamle videnskabelige dokument i 1719. Manuskriptet består af 18 ark papir, der er foldet i to og indskrevet på begge sider for at danne 72 sider. Notesbogen indeholder noter af Leonardo da Vinci, skrevet i sin hemmelige teknik til spejlskrivning. Manuskriptet indeholder videnskabsmandens refleksioner over fossilernes natur, vandets egenskaber og Månens overflade.

Koden blev solgt i 1994 til Bill Gates, som derefter digitaliserede hver side og lagde den på Internettet. Selve Code of Leicester udstilles regelmæssigt på forskellige museer rundt om i verden.

7. Skabskontoret "Badminton" ($ 36.000.000)

Skabskontor "Badminton" i Wien (Østrig)

Cabinet Bureau "Badminton" har to gange sat rekorder for de højeste omkostninger på auktioner. I 1990 var prisen 16,6 millioner dollar, og i 2004 blev bureauet erhvervet af prinsen af Liechtenstein for 36 millioner dollars.

Kabinetsbureauet blev fremstillet efter ordre fra den 3. hertug af Beaufort i Firenze i 1726. Det tog håndværkerne 6 år at bygge et 3, 6-meters kabinet lavet af ibenholt og forgyldt bronze.

Cabinet Bureau "Badminton"
Cabinet Bureau "Badminton"

8. Qing -dynastiets vase ($ 83 millioner)

Qing -dynastiets kinesiske vase

Qing -dynastiets kinesiske vase betragtes som den dyreste antikke vare, der sælges på auktion. En 40 centimeter porcelænsvase blev ved et uheld opdaget i et hus i London. Først blev skibet anslået til 1.000 pund, men da eksperter bekræftede dets ægthed, sprang værdien af antikviteterne til 1 million.

Den kinesiske vase stammer fra midten af 1700-tallet. Det adskiller sig fra andre lignende genstande ved et komplekst mønster. I 2010 blev den købt for 83 millioner dollars.

En Qing-dynastiets vase fra midten af 1700-tallet

Alt går fra auktionen. Disse 10 dyreste fotografier solgt på auktion nogle kan være chokerede over deres indhold.

Anbefalede: