Indholdsfortegnelse:
- 1. sabel af Napoleon Bonaparte ($ 6.500.000)
- 2. Louis XV sølv tureen ($ 10.287.500)
- 3. Tiara med smaragder og diamanter ($ 12.100.000)
- 4. Ming -dynastiets gyldne stativ ($ 14,8 millioner)
- 5. Battle Horn (Oliphant) ($ 16.100.000)
- 6. Leonardo da Vincis kodeks for Leicester ($ 30.800.000)
- 7. Skabskontoret "Badminton" ($ 36.000.000)
- 8. Qing -dynastiets vase ($ 83 millioner)
Video: 8 dyreste antikviteter solgt på auktion
2024 Forfatter: Richard Flannagan | [email protected]. Sidst ændret: 2023-12-16 00:01
Nogle betragter antikke genstande som andet end bare retter og møbler. For andre er sjældne ting uvurderlige. Men på en auktion har alt en værdi. Denne anmeldelse indeholder de dyreste antikviteter, der er gået under hammeren.
1. sabel af Napoleon Bonaparte ($ 6.500.000)
Når han vender tilbage til det næste slag, plejede Napoleon Bonaparte at tage en pistol og sabel med sig, lavet til ham i et enkelt eksemplar. Den unikke guldbelagte sabel var under Napoleon i 1800 under slaget ved Marengo, da den franske hær drev østrigerne ud af Italien.
Sablen blev overført i Bonaparte -familien fra generation til generation, indtil den i 1978 blev anerkendt som en national skat i Frankrig. I 2007 blev Napoleons sabel solgt på auktion for 6,5 millioner dollars.
2. Louis XV sølv tureen ($ 10.287.500)
Denne fantastiske tureen blev lavet af sølvsmed Thomas Germain i 1733 til Louis XV. På Sotheby's auktion blev det beskrevet som "et objekt gennemsyret af historie, som formåede at undgå at blive smeltet ned til behovene i den franske revolution." Dette sølvtøj blev solgt i 1996 for $ 10.287.500, tre gange det oprindeligt anmodede beløb.
3. Tiara med smaragder og diamanter ($ 12.100.000)
Den luksuriøse tiara af tyske prinsesse Katharina Henkel von Donnersmarck er dekoreret med 11 sjældne colombianske smaragder og gulgrønne diamanter og er på over 500 karat. Ifølge legenden var disse ædelstene engang en del af halskæden, der blev båret af den indiske Maharaja. Smaragder skiftede flere ejere, indtil de blev købt af Guido Henkel von Donnersmark. Tiaraen blev solgt hos Sotheby's i maj 2011 for $ 12,1 millioner.
4. Ming -dynastiets gyldne stativ ($ 14,8 millioner)
I 2008 blev det gyldne stativ i det kinesiske Ming -dynasti solgt for $ 14,8 millioner. Det er en af otte sådanne antikviteter, der har overlevet den dag i dag. Dette stativ blev brugt ved hoffet hos kejser Xuande, der regerede fra 1399 til 1435.
5. Battle Horn (Oliphant) ($ 16.100.000)
Dette krigshorn (Oliphant) er lavet af elefant elfenben. Indviklede designs med jagtmotiver er udskåret på den. Den mest berømte Oliphant optræder i Song of Roland, skabt i det 11. århundrede. Til dato er der kun seks af disse kamphorn tilbage. En af dem blev solgt på en auktion i Skandinavien for $ 16,1 millioner.
6. Leonardo da Vincis kodeks for Leicester ($ 30.800.000)
Thomas Cox, jarl af Leicester, købte dette gamle videnskabelige dokument i 1719. Manuskriptet består af 18 ark papir, der er foldet i to og indskrevet på begge sider for at danne 72 sider. Notesbogen indeholder noter af Leonardo da Vinci, skrevet i sin hemmelige teknik til spejlskrivning. Manuskriptet indeholder videnskabsmandens refleksioner over fossilernes natur, vandets egenskaber og Månens overflade.
Koden blev solgt i 1994 til Bill Gates, som derefter digitaliserede hver side og lagde den på Internettet. Selve Code of Leicester udstilles regelmæssigt på forskellige museer rundt om i verden.
7. Skabskontoret "Badminton" ($ 36.000.000)
Cabinet Bureau "Badminton" har to gange sat rekorder for de højeste omkostninger på auktioner. I 1990 var prisen 16,6 millioner dollar, og i 2004 blev bureauet erhvervet af prinsen af Liechtenstein for 36 millioner dollars.
Kabinetsbureauet blev fremstillet efter ordre fra den 3. hertug af Beaufort i Firenze i 1726. Det tog håndværkerne 6 år at bygge et 3, 6-meters kabinet lavet af ibenholt og forgyldt bronze.
8. Qing -dynastiets vase ($ 83 millioner)
Qing -dynastiets kinesiske vase betragtes som den dyreste antikke vare, der sælges på auktion. En 40 centimeter porcelænsvase blev ved et uheld opdaget i et hus i London. Først blev skibet anslået til 1.000 pund, men da eksperter bekræftede dets ægthed, sprang værdien af antikviteterne til 1 million.
Den kinesiske vase stammer fra midten af 1700-tallet. Det adskiller sig fra andre lignende genstande ved et komplekst mønster. I 2010 blev den købt for 83 millioner dollars.
Alt går fra auktionen. Disse 10 dyreste fotografier solgt på auktion nogle kan være chokerede over deres indhold.
Anbefalede:
Det største maleri i verden blev solgt på auktion
Verdens største lærredsmaleri "The Journey of Humanity" af den britiske kunstner Sasha Jafri blev auktioneret i Dubai for 62 millioner dollars (over 4,5 milliarder rubler)
Illustrationer fra den dyreste trykte bog, der nogensinde er solgt på auktion: The Birds of America Album
Den første udgave af dette mesterværk af bogkunst blev trykt i Edinburgh og London fra 1827 til 1838. De forbløffende nøjagtige illustrationer af fugle i naturlig størrelse af den amerikanske naturforsker J.J. Audubon er håndmalede tryk. I 2010, hos Sotheby's, blev en kopi af Birds of America fra Lord Heskeths samling solgt for $ 11,5 millioner. Flere udgaver af denne sjældenhed opbevares på de største biblioteker i Rusland
11 af de dyreste amerikanske kunstværker solgt på auktion i de sidste 10 år
Det første årti i det XXI århundrede viste sig at være gunstigt for kunstindustrien: det dyreste maleri i verden blev solgt på en auktion for en fabelagtig sum, den stadigt voksende interesse for kunst af oprindelige folk og minoriteter, samt da de sociale netværks varige indflydelse på det æstetiske perspektiv gjorde deres arbejde og spillede en af hovedrollerne. Amerikansk kunst var ingen undtagelse, og nogle af de mest værdifulde mesterværker fra USA gik fra hånd til hånd og etablerede en ny verden
11 dyreste kinesiske kunstværker solgt på auktion i de sidste 10 år
De største auktioner har længe været domineret af europæiske mesterværker - lige fra malerier af gamle mestre til popkunst. Imidlertid har der i løbet af det sidste årti været et betydeligt skift rundt om i verden: kunstværker fra andre kulturer dukker oftere og oftere op under stor efterspørgsel. Et af de største spring på markedet var kinesisk kunst, der overgik selv en vis europæisk kunst i sin auktionspris
10 dyreste skulpturer solgt på auktion
Prisstigningen på kunstgenstande har ikke omgået skulptur, på trods af at denne prisudvikling i ganske lang tid var betydeligt bagud på maleriet. Den givne rating er ikke officiel og gør ikke krav på en særlig status. Det er her ligegyldigt, hvilket materiale skulpturen blev fremstillet fra, heller ikke dens alder eller tidspunkt og sted for salg. Alle disse skulpturer forenes af imponerende summer, som samlere har betalt for dem