Indholdsfortegnelse:
- Codex Leicester Leonardo da Vinci
- Evangeliet om Henry the Lion
- Birds of America af John James Audubon
- The Canterbury Tales af Geoffrey Chaucer
- First Folio: Comedies, Chronicles, and Tragedies af William Shakespeare
Video: 5 sjældne bøger, for hvilke der blev udlagt fabelagtige summer på auktioner
2024 Forfatter: Richard Flannagan | [email protected]. Sidst ændret: 2023-12-16 00:01
Ægte kunstværker og historiske sjældenheder kan naturligvis ikke estimeres nøjagtigt i penge, da mange af dem simpelthen er uvurderlige. Hver vare koster dog så meget, som de er villige til at betale for det, og hvis varen engang blev solgt, så er det på denne pris, du kan stole på. I vores anmeldelse en historie om fem bøger, for hvilke der blev betalt rekordmange penge på auktioner i forskellige år. I dag betragtes de som de dyreste i verden.
Codex Leicester Leonardo da Vinci
30,8 millioner dollars i 1994 på Christies auktion
Det håndskrevne manuskript, skabt af Leonardo da Vinci, består af 18 ark papir foldet i notesbøger og hæftet sammen. 72 sider er dækket af den store mesters hånd i hans specielle spejlede skrifttype, så optegnelserne kan kun læses ved hjælp af et spejl. Bogen blev skabt i Milano i årene 1506-1510. I den nedskrev Leonardo sin begrundelse om naturfænomener. Manuskriptet fik sit navn meget senere, da jarlen i Leicester i 1717 blev dens ejer. I 1994 blev den uvurderlige sjældenhed sat til salg på Christies auktion. Den blev købt af Microsofts grundlægger Bill Gates for $ 30,8 millioner, hvilket gør den til den dyreste bog i menneskets historie. Nu vises bogen på skift på forskellige museer rundt om i verden.
Evangeliet om Henry the Lion
11,7 millioner dollar i 1983 hos Sotheby's
Sporet af dette håndskrevne middelalderlige mesterværk er tabt flere gange i historien. Det blev skabt af benediktinermunke i det XII århundrede efter ordre fra hertugen af Sachsen og Bayern, Henrik Løven. Manuskriptet indeholder 226 håndskrevne sider med 50 smukke miniaturer. Mesterværket gik tabt i middelalderen, derefter "flød ud" i en kort stund i 1800 -tallet og forsvandt igen, indtil det i 1983 blev sat til salg af en anonym samler. Sjældenheden blev købt af den tyske regering og er siden blevet opbevaret på biblioteket opkaldt efter baron Augustus i Wolfenbüttel - de steder, hvor den blev oprettet.
Birds of America af John James Audubon
11,5 millioner dollars i 2010 hos Sotheby's
Illustrationerne til den første udgave af dette album, udgivet i London fra 1827 til 1838, blev trykt og derefter håndmalet med akvareller. For at sikre et oplag på omkring 200 eksemplarer arbejdede 50 mennesker med dette. På trods af de usædvanlige illustrationer betragtes disse tommer som trykte, og en kopi fra Lord Heskeths samling er det dyreste tryk, der nogensinde er solgt. Denne bog er også af stor videnskabelig betydning, da den før farvefotograferingens æra bevarede for os utroligt præcise og anatomisk korrekte billeder af fugle, hvoraf mange er uddød i løbet af de sidste 200 år.
The Canterbury Tales af Geoffrey Chaucer
7,5 millioner dollars i 1998 på Christies auktion
Dette arbejde i slutningen af 1300 -tallet forblev ufærdigt. Den pågældende bog blev trykt i 1477 på trykkeriet hos den engelske pionerprinter William Caxton i Westminster Abbey. Af de 12 overlevende eksempler er kun et i en privat samling, og det var det, der blev sat til salg i 1998. Interessant nok blev dette arbejde i det 19. århundrede forbudt i USA på grund af dets uanstændighed, og i dag er alle genoptryk stærkt censureret og forkortet. På trods af dette blev han filmet flere gange.
First Folio: Comedies, Chronicles, and Tragedies af William Shakespeare
6,2 millioner dollars i 2001 på Christies auktion
Denne samling af 36 værker af den store dramatiker blev udgivet 7 år efter forfatterens død i 1623. Værdien af denne publikation er enorm, hvis det kun var fordi Shakespeares venner og medarbejdere, hvoraf mange deltog i forfatterens produktioner af skuespil, gjorde et enormt og vanskeligt stykke arbejde med at verificere teksterne. Faktum er, at der på det tidspunkt allerede var mange unøjagtige prøver, omskrevet eller genoptrykt med store fejl. I indledningen til den første folio skrev skaberne om dette:
I alt 750 eksemplarer blev sandsynligvis trykt. Omkring 230 har overlevet den dag i dag. For rekordstore $ 6 millioner for denne udgave blev den købt i 2001 af Paul Allen, medstifter af Microsoft. Det er interessant, at en anden kopi af den første folio i 2006 gik under hammeren meget billigere - for 5,2 mio.
Udtalelserne fra den store digter er stadig slående i deres nøjagtighed. Måske er det derfor, at hans værker betragtes som udødelige: 20 postkort med citater fra den store Shakespeare, der stadig er relevante i dag.
Anbefalede:
Hvilke fabelagtige huse ser ud indeni, hvor man kan bo, selvom de ser ud til at være legetøj
Kæmpe futuristiske bygninger er et tegn på det enogtyvende århundrede. Men en almindelig persons sjæl ønsker nogle gange noget fabelagtigt, som fra en børnebog med søde og hyggelige børneillustrationer. Det viser sig, at der er mange arkitekter, der byggede fabelagtige, som om de var malede huse
Hvilke beløb spredes på auktioner for ting, der findes på "Titanic"
Nyheder om vraget af den britiske transatlantiske damper Titanic i 1912 spredte sig over hele verden. Resonansen omkring denne foring fortsætter den dag i dag. Tusinder af avisoverskrifter, en opsigtsvækkende film med samme navn, skabelsen af en tvilling af foringen. Og ting, der findes i bunden af havet, er meget efterspurgte og bliver sat på auktioner for titusinder og tusinder af dollars
Barndommens verden i det 19. århundrede i malerierne af Gaetano Chierizi, for hvilke der betales fantastiske summer på auktioner i dag
Mange seere er interesserede i det daglige maleri af de gamle mestre i de sidste århundreder, der ikke kun pålideligt kunne fange deres folks liv i mindste detalje, men også stoppe øjeblikke i fryseramme. Med særlig rædsel nærmede nogle malere sig børnenes tema og rørte rørende oprigtige og spontane børn i genrescener. Blandt dem er den berømte italienske Gaetano Chierizi, der indtager en særlig plads i kunsthistorien i det 19. århundrede
Hvilke bøger elskede Marina Tsvetaeva:”Hvor mange bøger! Sikke en forelskelse "
Den talentfulde digterinde elskede bøger siden barndommen, selv i sit digt "For Books" beskrev hun meget farverigt og følelsesmæssigt sin barndomsglæde ved at besøge en boghandel med sin mor i en alder af syv. Bøger ledsagede Marina Tsvetaeva hele hendes liv, og hendes litterære præferencer strakte sig over forskellige genrer. Brevene, dagbøgerne og spørgeskemaerne indeholder lister over forfattere, der blev foretrukket af den russiske digter i sølvtiden
Katte til millioner: 6 malerier med spinde, der sælges på auktioner for fantastiske summer
Moderne kunstkendere betaler snesevis eller endda hundredvis af millioner af dollars på auktion for Picassos kubiske kvinder, for Malevichs suprematistiske kompositioner, for Kandinskys abstrakte maleri. Der er dog lærreder i malerkunsten, som samlere også er klar til at betale et betydeligt beløb for. Dette er malerier, der viser søde katte, der er blevet favoritter for mange mennesker. Denne anmeldelse indeholder de 6 dyreste malerier med katte, der sælges på auktioner på verdensmarkedet