Indholdsfortegnelse:

5 sjældne bøger, for hvilke der blev udlagt fabelagtige summer på auktioner

Video: 5 sjældne bøger, for hvilke der blev udlagt fabelagtige summer på auktioner

Video: On the traces of an Ancient Civilization? 🗿 What if we have been mistaken on our past? - YouTube 2024, Kan

Ægte kunstværker og historiske sjældenheder kan naturligvis ikke estimeres nøjagtigt i penge, da mange af dem simpelthen er uvurderlige. Hver vare koster dog så meget, som de er villige til at betale for det, og hvis varen engang blev solgt, så er det på denne pris, du kan stole på. I vores anmeldelse en historie om fem bøger, for hvilke der blev betalt rekordmange penge på auktioner i forskellige år. I dag betragtes de som de dyreste i verden.

Codex Leicester Leonardo da Vinci

30,8 millioner dollars i 1994 på Christies auktion

Side fra Leonardo da Vincis Codex Leicester, ca. 1506 g

Det håndskrevne manuskript, skabt af Leonardo da Vinci, består af 18 ark papir foldet i notesbøger og hæftet sammen. 72 sider er dækket af den store mesters hånd i hans specielle spejlede skrifttype, så optegnelserne kan kun læses ved hjælp af et spejl. Bogen blev skabt i Milano i årene 1506-1510. I den nedskrev Leonardo sin begrundelse om naturfænomener. Manuskriptet fik sit navn meget senere, da jarlen i Leicester i 1717 blev dens ejer. I 1994 blev den uvurderlige sjældenhed sat til salg på Christies auktion. Den blev købt af Microsofts grundlægger Bill Gates for $ 30,8 millioner, hvilket gør den til den dyreste bog i menneskets historie. Nu vises bogen på skift på forskellige museer rundt om i verden.

Evangeliet om Henry the Lion

11,7 millioner dollar i 1983 hos Sotheby's

Det håndskrevne evangelium om Henry the Lion, ca. 1188 f. Kr

Sporet af dette håndskrevne middelalderlige mesterværk er tabt flere gange i historien. Det blev skabt af benediktinermunke i det XII århundrede efter ordre fra hertugen af Sachsen og Bayern, Henrik Løven. Manuskriptet indeholder 226 håndskrevne sider med 50 smukke miniaturer. Mesterværket gik tabt i middelalderen, derefter "flød ud" i en kort stund i 1800 -tallet og forsvandt igen, indtil det i 1983 blev sat til salg af en anonym samler. Sjældenheden blev købt af den tyske regering og er siden blevet opbevaret på biblioteket opkaldt efter baron Augustus i Wolfenbüttel - de steder, hvor den blev oprettet.

Birds of America af John James Audubon

11,5 millioner dollars i 2010 hos Sotheby's

Arkene med "Birds of America" har et format på 99 x 66 cm, den såkaldte "double elephant folio"

Illustrationerne til den første udgave af dette album, udgivet i London fra 1827 til 1838, blev trykt og derefter håndmalet med akvareller. For at sikre et oplag på omkring 200 eksemplarer arbejdede 50 mennesker med dette. På trods af de usædvanlige illustrationer betragtes disse tommer som trykte, og en kopi fra Lord Heskeths samling er det dyreste tryk, der nogensinde er solgt. Denne bog er også af stor videnskabelig betydning, da den før farvefotograferingens æra bevarede for os utroligt præcise og anatomisk korrekte billeder af fugle, hvoraf mange er uddød i løbet af de sidste 200 år.

The Canterbury Tales af Geoffrey Chaucer

7,5 millioner dollars i 1998 på Christies auktion

Første udgave af The Canterbury Tales af Geoffrey Chaucer, 1477

Dette arbejde i slutningen af 1300 -tallet forblev ufærdigt. Den pågældende bog blev trykt i 1477 på trykkeriet hos den engelske pionerprinter William Caxton i Westminster Abbey. Af de 12 overlevende eksempler er kun et i en privat samling, og det var det, der blev sat til salg i 1998. Interessant nok blev dette arbejde i det 19. århundrede forbudt i USA på grund af dets uanstændighed, og i dag er alle genoptryk stærkt censureret og forkortet. På trods af dette blev han filmet flere gange.

First Folio: Comedies, Chronicles, and Tragedies af William Shakespeare

6,2 millioner dollars i 2001 på Christies auktion

Shakespeares første folio er en af de dyreste bøger i verden

Denne samling af 36 værker af den store dramatiker blev udgivet 7 år efter forfatterens død i 1623. Værdien af denne publikation er enorm, hvis det kun var fordi Shakespeares venner og medarbejdere, hvoraf mange deltog i forfatterens produktioner af skuespil, gjorde et enormt og vanskeligt stykke arbejde med at verificere teksterne. Faktum er, at der på det tidspunkt allerede var mange unøjagtige prøver, omskrevet eller genoptrykt med store fejl. I indledningen til den første folio skrev skaberne om dette:

I alt 750 eksemplarer blev sandsynligvis trykt. Omkring 230 har overlevet den dag i dag. For rekordstore $ 6 millioner for denne udgave blev den købt i 2001 af Paul Allen, medstifter af Microsoft. Det er interessant, at en anden kopi af den første folio i 2006 gik under hammeren meget billigere - for 5,2 mio.

Udtalelserne fra den store digter er stadig slående i deres nøjagtighed. Måske er det derfor, at hans værker betragtes som udødelige: 20 postkort med citater fra den store Shakespeare, der stadig er relevante i dag.

Anbefalede: